بازگشت

تکنیک هایی جهت آرامش پس از امتحان

تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۴۰۱

همونطور که ما یک سری کارهایی رو انجام میدیم تا آرامش قبل از امتحانمون بیشتر بشه، یک سری کارها هست که بعد از امتحان میتونن به ما آرامش بدن تا راحتر و با کیفیت تر به امتحان بعدیمون برسیم

بعضی از این موارد رو برات مینویسم. اگر خواستی دربارش باهام صحبت کن و مثل همیشه یادت باشه که ما آدم ها با هم فرق داریم در نتیجه  هر فردی روشش ممکنه با بقیه فرق داشته باشه و خودت رو با بقیه مقایسه نکن و روش خاص خودت رو داشته باش

 

1- تغییر فضای اتاق: پنجره اتاق رو باز کن تا هوا عوض بشه. خودت از اتاق برو بیرون و به دور نگاه کن و یکم فعالیت بدنی مثل نرمش انجام بده. در حین درس خوندنم هر چند وقت یکبار هم پنجره رو باز کن تا اکسیژن تازه وارد اتاقت بشه.

2-  خوردن یا نوشیدن یک چیز مفید: میوه ها، سبزیجات، مغزها و دم نوش ها بسیار عالی هستند. قهوه خوردن ممنوعه چون باعث تپش قلب و در نتیجه بهم خوردن تمرکز میشه اما اگر بهش عادت داری، مقدار بسیار کمی استفاده کن. مراقب خوراکی های دوران امتحانات باش. رژیم غذاییت رو سالم نگه دار و از خوردن فست فود ها، غذاهای چرب و قرص هایی که شامل خواب آور هستن، جدا اجتناب کن.

3- دوش گرفتن: دوش گرفتن می تونه کاملا باعث سرحال شدنت بشه و مقدار زیادی انرژی بهت بده. یادت باشه، دوش آب گرم برای قبل از خوابه چون آرامش میده و دوش خنک، برای اول صبحه، چون انرژی میده. اگر قبل درس خوندن دوش آب گرم بگیری، برعکس چیزی که فکر می کنی، باعث خواب آلودگی و کم شدن تمرکزت میشه.

4- مرتب کردن فضا: مرتب کردن اتاق و فضای مطالعت در بالا رفتن تمرکز بسیار مهمه. همونطور که همیشه بهتون گفتم، قبل ازشروع به درس خواندن، تمام وسایلت رو آماده کن که مجبور نشی از جات بلند بشی

5- برنامه ریزی روزانه:  برنامه ریزی کوتاه مدت و روزانه برای امتحان بعدیت برای داشتن تمرکز و آرامش خیلی مهم و موثره. توی برنامه ریزیت بنویس چه قسمت هایی رو و چطور می خوای مطالعش کنی. توی برنامه ریزی کوتاه مدت امتحان، به صورت کلی 3 قسمت وجود داره: مطالعه اصلی، دوره کردن و امتحان گرفتن از خود.

6-خواب و استراحت:  اگر به خواب ظهر عادت داری یا به خاطر امتحان خیلی خسته ای، حتما برای ظهرت یک تایم استراحت و خواب کوتاه در نظر بگیر. ولی حواست باشه این زمان نباید بیشتر از یک ساعت باشه چون به خواب شبت مشکل وارد می کنه و صبح فردا کسل میشی.

7- فضای مجازی: از بودن در فضای مجازی و صحبت در گروه های دوستی فاصله بگیر، این کار برخلاف چیزی که ممکنه تصور کنی، باعث هدر رفتن وقتت، خسته شدن چشمت، استرس و بهم خوردن برنامه هات میشه و در نهایت، کمکی هم بهت نمیکنه.

 

اگر سوالی داشتی، از طریق پنل کاربری، ارسال ایمیل و یا به صورت کامنت سوال خودت را مطرح کن.

هانیه وزیرپناه

متخصص حوزه روانشناسی هنردرمانی، نوجوان و ارتقا مهارت های فردی و سازمانی

 

 

مطالب این سایت غیرقابل کپی می باشد