نوجوانان را درک کنیم !

بدون دیدگاه

نوجوانان را درک کنیم

یکی از سوالات همیشگی از من این بوده: چطوری دخترهامون با شما انقدر راحت ارتباط میگیرند و حرفشون رو می زنند؟

جواب خیلی راحته: درک کردن.

نوجوان ها اصلا پیچیده نیستند، اصلا مخفی کار نیستند. اونا فقط لازم دارند تا حس امنیت رو از شما دریافت کنند و برای این که چنین حسی را دریافت کنند، به معنای واقعی باید با آنان دوست باشید، صداقت داشته باشید و بپذیرید که آنها، مانند تمام انسان های دیگر با شما متفاوت هستند و این تفاوت ها نه تنها با ارزش هستند بلکه، زیبا و قشنگ نیز هست و همین تفاوت هاست که قرار است در آینده، جامعه ما رو به پیش ببرد و دنیایی بهتر  را بسازد.

اگرپذیرفتید، حالا می تونید قدم دوم یعنی درک کردن رو شروع کنید. سعی کنید از زاویه دید انها به دنیا نگاه کنید. در زمان بچگی ما، یکی از راه های کنترل و تربیت بچه ها، ایجاد محرومیت بود، محرمیت از رفتن به منزل دوستان، نداشتن یک سری امکانات مانند اینترنت بدون محدوده و یا تلفن همراه و ….

اما این روزها، چه خوشتان بیاید و یا بدتان بیاید،  به معنای واقعی عصر تکنولوژی محسوب می شود. محرومیت نه تنها نتایج قبل را ندارد، بلکه باعث دور شدن شما از فرزندتان، پنهان کار شدن او و در بدترین حالت جذب شدن او به افراد غریبه میشود. پس بهتر است به جای محرومیت، گزینه شفاف سازی، آگاهی بخشی و یادگیری را در پیش بگیرید. اگر این سه مرحله را به طور درست و با آرامش به پیش ببرید، می توانید نه تنها به نوجوان خود نزدیک شوید، بلکه منبع دریافت اطلاعات او نیز می شوید

 

پس در کنار نقش والدی، نقش دوست را نیز با او در پیش بگیرید. او را دوست خود بدانید و مهم ترین اصل یعنی صداقت را از یاد نبرید.

 

درصورت داشتن سوال از طریق پنل کاربری، ارسال ایمیل و یا به صورت کامنت سوال خود را مطرح کنید

 

 

 

نویسنده: هانیه وزیرپناه ارشد روانشناسی و متخصص در زمینه کوچینگ فردی و زنان

 

 

هانیه وزیرپناه

دانش آموخته مشاوره و روانشناسی تربیتی در دانشگاه علامه طباطبایی و اصفهان مشاور، معلم و سخنران، شروع کننده و پایه گذار تئاتر آموزشی روانشناسی در کشور، مدرس سبک زندگی و راهبری سبک زندگی، هنر درمانگر. به جهت حضور در مراکز مشاوره ای مختلف در سطح تهران، جهت دریافت وقت جلسه با شماره زیر تماس بگیرید تا زمان و ادرس مناسب در اختیارتان قرار گیرد 09015051025 و 09371876498

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.