انگیزه بیرون و درونی

بدون دیدگاه

در اين روزهايي كه بيش از يك سال از شروع ويروس كرونا و خانه نشين شدن ما ميگذرد، ارتباطات حضوري، رو در رو، انرژي بخش و انگيزش بخش ما بسيار كم شده است. همين تغييرات، سبك زندگي ما را تغيير داده است و مجبور شده ايم جهت كارهاي روزمره، ساعات بسيار زيادي را پاي سيستم هاي مجازي بگذرانيم. دنياي مجازي اي كه در ابتدا به نظر بسيار زيبا مي آمد و به نظر تغيير خوبي بود، در طولاني مدت آسيب هاي زيادي را هم با خود در پي داشت.
يكي از آنها ايجاد نااميدي و كم شدن انگيزست. ويژگي هايي كه ما براي پيشبرد روند زندگي و به دست آوردن موفقيت، بسيار به آنها نياز داريم. مثلا ما قبلا دوستانمان را ميديديم و تلاش آنها را كاملا حس مي كرديم و همين باعث مي شد ما هم بيشتر تلاش كنيم
در اين مطلب مي خواهم به انواع انگيزه و روش هاي افزايش انگيزه بپردازم. انگيزه به دو دسته كلي تقسيم مي شود:
انگيزه بيروني
انگيزه دروني

انگيزه بيروني: انگیزه بیرونی همان نیروی محرکه‌ای است که باعث می‌شود برای دستیابی به پاداش یا جلوگیری از تنبیه شدن، طور خاصی رفتار کنیم یا کار خاصی انجام بدهیم. مثلا درس خود را به دليل بهتر شدن از بقيه يا تنبيه نشدن، ارتقا دهيم. يا سعي كنيم در فعاليت هاي عملي بيشتر مشاركت كنيم تا از بقيه عقب نمانيم.
انگيزه دروني: انگیزه درونی دقیقا نقطه مقابل انگیزه بیرونی است. این نوع از انگیزه به‌خاطر رسیدن به رضایتی درونی در شما ایجاد می‌شود. در واقع، خود اعمال و رفتارها برایتان مهم هستند و به عاملی خارجی گره نمی‌خورند. مثلا ارتقا دادن سطح درسي به خاطر پيشرفت نسبت به نمره هاي قبلي خودتان و يا دستيابي به مهارتي خاص. يا براي دل خودتان كتاب مي خوانيد يا مهارت خاصي را در خود پرورش مي دهيد.

به‌عبارت بهتر، اعتبار انگیزه‌های درونی از عاملی خارجی مثل پاداش یا تنبیه وام نمی‌گیرند. زمانی‌که هیچ نیروی خارجی برای رسیدن به اهداف و خواسته‌ها وجود نداشته باشد، انگیزه انجام امور، انگیزه‌ای درونی خواهد بود. انگیزه‌های درونی یعنی شوق انجام کارهای مختلف به نیت لذت بردن و کشف فرصت‌ها، یادگیری یا شکوفا کردن استعدادهایی که در درون‌تان وجود دارند.
كدام بهتر است؟ انگيزه بهتر، وجود ندارد. هر كدام در جايگاه خود بسيار اهميت دارند و در سطح نرمال، ما از هر دو آنها مقداري را دارا هستيم. نكته مهم آنجاست كه در عين شناخت نسبت به آنها، در موقعيت ضروري بتوانيم انگيزه خود را مديريت كنيم.
مثلا در اين روزها، انگيزه هاي دروني بسيار كاربردي تر از انگيزه هاي بيروني هستند. يعني در حالي كه انگيزه هاي بيروني به شما كمي انگيزه مي دهند، بايد حواستان باشد كه انگيزه هاي دروني خود را ارتقا و به روز كنيد.
انگيزه دروني بر پايه شناخت تقويت مي شود. پاسخ به اين سوال ها و تحليل آنها كمك مي كند هم برنامه درستي براي زندگي خود داشته باشيد و هم انگيزه درونيتانرا ارتقا مي دهد. (سوال ها را به همين ترتيب پاسخ دهيد)
-من چه ويژگي ها، تواناييهايي و استعدادهايي دارم؟ (آنها را ليست كنيد)
-در هر كدام چه نمره اي ميگيرم؟ (در مقابل هر كدام، از 100 به خود نمره دهيد)
-اهداف من در 1 سال آينده چيست؟ (3 مورد هم را يادداشت كنيد)
-براي دستيابي به اين اهداف بايد كدام يك از موارد سوال 1 را ارتقا دهم؟ ( كنار آن موارد تيك بزنيد و اگر الان موردي يادتان آمد به آن -ليست اضافه كنيد)
-در هر كدام از مواردي كه تيك خورده اند چقدر بايد ارتقا پيدا كنم ؟ (مهمترين بخش اينجاست، بايد بنويسي كه قرار است به چه نمره اي برسيد اما بايد حتما بدانيد آن نمره يعني دقيقا چه سطحي؟) مثلا اگر مهارت برنامه ريزي جزو مهارت هاي تيك خورده است و نمره ي من قرار است از 20 كه توانايي الان من، برنامه ريزي روزانه است به 30 برسد يعني قرار است من بتوانم برنامه ريزي ماهانه را تا سال اينده به خوبي انجام دهم. كاملا تشريحي هدف را شرح دهيد

پاسخ به اين سوالات در عين بالا بردن شناخت از جايگاه الانتان و هدف گذاري، انگيزه شما را هم افزايش مي دهد

نكته: از بقيه ابعاد وجوديتان، مهارتهاي ديگر، غافل نشويد
نكته: بهترين حالت، انتخاب يك هدف بلند مدت مثلا 3 ساله است و بعد انتخاب يك هدف 1 ساله و بعد اهداف ريزتر
نكته: در يك زمان واحد ، بيشتر از 3 هدف را براي خود انتخاب نكنيد
نكته: حتما در كنار 3 هدف اصلي خود، بين 1 تا3 هدف فرعي، به معناي مهم اما در جايگاه 2 را مشخص كنيد
نكته: در بين اهداف درجه 2، يعني كم اهميت تر، حتما يه هدف هنري يا ورزشي يا مهارتي را داشته باشيد
نكته: تمام اين تعدادها و اهداف با توجه به ويژكي شخصي شما مي تواند كم بشود اما زياد، خير
نكته: يادتان نرود، ما اين كارها را به خاطر معنادار كردن فعاليت هايمان و افزايش انگيزه دروني نجام مي دهيم.پس مراقب باشيد در نوشتن اين روند، بيش از حد وسواس به خرج ندهيد. ايننوشته ها هميشه قابل تغيير و به روز رساني هستند.
هر زماني، هرسوالي داشتيد، حتما از من بپرسيد.

هانیه وزیرپناه

دانش آموخته مشاوره و روانشناسی تربیتی در دانشگاه علامه طباطبایی و اصفهان مشاور، معلم و سخنران، شروع کننده و پایه گذار تئاتر آموزشی روانشناسی در کشور، مدرس سبک زندگی و راهبری سبک زندگی، هنر درمانگر. به جهت حضور در مراکز مشاوره ای مختلف در سطح تهران، جهت دریافت وقت جلسه با شماره زیر تماس بگیرید تا زمان و ادرس مناسب در اختیارتان قرار گیرد 09015051025 و 09371876498

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.