والدین موثر (بخش اول)

بدون دیدگاه

امروزه به علت تحولات اجتماعی، نیاز والدین به آموزش به وضوح دیده می شود. اکنون کودکان در خانواده هایی پا به عرصه وجود می گذارند که برای کسب برابری یا حقوق فردی کشمکش وجود دارد و آنان هم به سادگی نتیجه می گیرند که دارای حقوقی هستند. به هر حال کودکان به آسانی درک نمی کنند که شیوه آزادی خواهانه احقاق حق، احترام به حقوق دیگران است و سعی دارند باور کنند که آنان دارای حقوق هستند و والدین دارای مسئولیت.

امروزه شیوه سنتی مجاب کردن کودک به اطاعت، یعنی تشویق و تنبیه آن طور که در گذشته موثر بود، دیگر اثر ندارد. کودکان تشویق را حق خود می دانند و والدینی که متکی به تشویق هستند، اغلب درمی­یابند، فرزندشان هنگامی کارش را انجام می دهد که مورد تشویق قرار گیرد و چنانچه میزان تشویق ارزش تلاش کردن را نداشته باشد، به تشویق پاسخ نمی دهد.

امروزه تنبیه نیز دیگر تاثیر گذشته را ندارد. کودک استدلال می کند : « اگر شما حق دارید مرا تنبیه کنید، من هم حق دارم شما را تنبیه کنم» و تنها در صورتی احتمال دارد تنبیه موثر واقع شود که به طور مستمر ادامه یابد.

پس چه باید بکنیم؟ چگونه می توانیم پاسخگوی برخوردهای فرزندانمان باشیم؟ مطالبی که تحت عنوان «والدین موثر» قرار داده می شوند، به شما کمک می کند که درک بهتری از رفتار فرزند خود داشته و بتوانید به طور موثر به تربیت وی بپردازید.

 

در مورد خود و فرزندتان بیشتر بدانید

عواطف

عواطف لازمه زندگی انسانی است. در نظر بگیرید که زندگی بدون عواطف چگونه می شود؟ در این صورت، گرچه غم و غصه و  جنگ و جدل از بین می رود، ولی از شادی عشق هم خبری نخواهد بود. زندگی بدون عواطف مانند دنیای بدون رنگ، کسل کننده است.

عواطف از کجا می آیند؟ چرا ما احساس هیجان، عصبانیت یا آزردگی می­کنیم؟ چرا بعضی از ما بهتر از دیگران بر عواطف خود تسلط داریم؟ اگر قرار است ما با کودکانمان اوقات تلخی نکنیم، با عصبانیتمان چه کنیم؟ برخی از ما عواطف را به عنوان نیروهای مرموزی که از خارج به ما هجوم می آورند، در نظر می گیریم. فریاد می زنیم: « من رو خیلی عصبانی کرد » یا « داره من رو دیوونه میکنه ». به نظر می رسد که درک نکرده ایم که هر یک از ما مسئول عواطف خود هستیم.

والدین اغلب از فرزندان، عصبانی و آزرده هستند، زیرا کودکان آنچه را که آنها می خواهند، انجام نمی دهند. این احساس عصبانیت و آزردگی باعث کنترل بیشتر کودکان می شود. حال اگر والدین بپذیرند که کودک نیازی به کنترل شدن ندارد، یعنی محدودیت هایی را قائل شوند و در چارچوب آن اجازه دهند که او تصمیم بگیرد و از نتایج رفتارش بیاموزد، میزان و شدت عصبانیت والدین کاهش می یابد.

هانیه وزیرپناه

دانش آموخته مشاوره و روانشناسی تربیتی در دانشگاه علامه طباطبایی و اصفهان مشاور، معلم و سخنران، شروع کننده و پایه گذار تئاتر آموزشی روانشناسی در کشور، مدرس سبک زندگی و راهبری سبک زندگی، هنر درمانگر. به جهت حضور در مراکز مشاوره ای مختلف در سطح تهران، جهت دریافت وقت جلسه با شماره زیر تماس بگیرید تا زمان و ادرس مناسب در اختیارتان قرار گیرد 09015051025 و 09371876498

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.